Wśród kierowców polskich panuje duże poczucie bezkarności, co widać choćby na przykładzie kompletnie niezrozumiałej dla mnie bezsilności policji w walce z nielegalnymi wyścigami samochodowymi. W końcu trzecia grupa postulatów zmierza do szukania narzędzi, służących ograniczaniu udziału w ruchu drogowym osób z różnego typu zaburzeniami, utrudniającymi poprawne kierowanie pojazdem. Na pewno nie da się posadzić drzew w sąsiedztwie Pomnika Adama Mickiewicza. – Tam pod ziemią mamy muzeum, tam są najciekawsze elementy archeologiczne, które mogłyby na tym ucierpieć – mówi dr inż. – Natomiast po drugiej stronie Sukiennic, od strony Skarbonki, jest więcej możliwości i liczymy na to, że tutaj można wprowadzić tych drzew więcej niż jest obecnie.
Trwa rekrutacja na architekturę. W czerwcu ruszy na pozostałe kierunki oferowane przez PK
Spora liczba badanych deklaruje akceptację takich rozwiązań jak na przykład szykany na drogach czy progi zwalniające. Krakowianie chcą usprawnień ruchu pieszo-rowerowego kosztem transportu indywidualnego samochodowego. Takich odpowiedzi udzieliła ponad połowa badanych. To chyba świadczy o tym, że społeczeństwo zaczyna dojrzewać i rozumieć, że ciągły rozwój infrastruktury drogowej jest drogą donikąd.
Ogłoszono wyniki konkursów OPUS 22 i SONATA 17. Projekty badaczy z PK ze wsparciem NCN
Agnieszki Leszczyńskiej nad materiałami kompozytowymi oraz obecne trendy związane z coraz częstszym wdrażaniem i testowaniem materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych. Studentka badaniom kondycjonowania poddała kompozyty z trzema rodzajami napełniaczy celulozowych, różniących się budową powierzchniową. Na podstawie tych badań stwierdziła ona, że typ modyfikacji powierzchniowej napełniacza ma wpływ na krystaliczność, sorpcję rozpuszczalników a także charakterystykę termomechaniczną bionanokompozytów. Kinga Krużel opracowała nową koncepcję „zielonego” materiału kompozytowego do zastosowań w przemyśle maszynowym, np.
Z Muzeum PK współpracuje także Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, którą podczas otwarcia wystawy reprezentowała prof. dr hab. W czerwcu tego roku w ramach stałej, wieloletniej współpracy PK z Centrum Technicznej Kontroli Zapór IMGW-PIB eksperci PK (z dr inż. Krzysztofem Radzickim jako pierwszym autorem) w branżowym piśmie „Inżynier Budownictwa” opublikowali artykuł pt. Stan budowli piętrzących w Polsce, w którym wskazywali na zagrożenia i wyzwania związane ze złym stanem infrastruktury przeciwpowodziowej plinko opinie w Polsce. Ich przewidywania niestety się spełniły… W przypadku zbiornika raciborskiego doszło do lokalnego intensywnego przecieku, gdzie woda zaczęła przedzierać się lokalnie pod zaporą i wylewać z drugiej strony drogą gruntową. Wyglądało to jak małe, „bulgoczące źródełko”.
Pracownicy PK docenieni przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich
- Publikacje naukowe, aktywny udział w realizowanych w PK projektach NCN, NCBiR, UE, patenty zrealizowane w PK, ukończenie i rozliczenie projektu realizowanego w ramach współpracy z FutureLab PK, INTECH PK Sp.
- Bydgoskiej musi więc zostać wyłączony z użytkowania jesienią, o czym kanclerz PK powiadomiła już w specjalnym liście studentów.
- ” podczas konferencji naukowej “Transformacja Państwowej Inspekcji Pracy w XXI w.
- „Hybrydowy panel kompozytowy do wytworzenia uchylnej bramy garażowej” napisaną pod kierunkiem dr. inż.
W prestiżowym wydarzeniu, które w środę 18 września, rozpoczęło się w Krynicy Zdroju udział biorą rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego PK. Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych I stopnia (licencjackich, inżynierskich) lub II stopnia (magisterskich). Absolwenci kierunków artystycznych, projektowych czy humanistycznych, a także nauczyciele, wychowawcy w świetlicach szkolnych, muzealnicy, pracownicy domów kultury, animatorzy kultury, osoby pracujące w samorządach lokalnych i organizacjach pozarządowych.
Jej zainteresowania naukowe skupiają się na tematyce szeroko pojętych biomateriałów, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytów przeznaczonych do regeneracji tkanki kostnej i chrzęstnej. Modyfikując otrzymane materiały, nadaje im charakter nośnika substancji aktywnych do terapii celowanej. Piotr Śliwiński zdobył Mount Everest w 2018 roku, natomiast w ostatni wtorek, 21 maja br., na szczyt najwyższej góry świata wszedł Jakub „Patec” Patecki – absolwent informatyki na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej. Jakub jest znanym youtuberem – kiedyś był częścią Ekipy Karola „Friza” Wiśniewskiego, a obecnie prowadzi swój kanał o tematyce podróżniczej, który ma ponad 1,5 miliona subskrybentów.